Jesteś tutaj

Święto Bambrów Poznańskich 07-08.08.2021

Święto bamberskie pod hasłem „Poznanie” dobiegło końca. W tym roku było to święto wyjątkowe, ponieważ jego obchody trwały aż dwa dni. W sobotę, 07.08.2021 w Parku Bambrów Poznańskich na Dębcu odbył się piknik. Członkowie i przyjaciele naszego towarzystwa oraz liczne grono gości uczestniczyło w grach i zabawach w parku (konkurs gwarowy, malowanie obrazów, gry planszowe) a także podziwiało stroje Bamberek i Bambrów. Wspaniały koncert zagrała Kameralna Orkiestra Dęta pod dyrekcją Pawła Joksa. Wśród wykonywanych utworów znalazły się zarówno te o tematyce poznańskiej, jak i ludowej i popularnej.

Główne uroczystości związane z naszym świętem przypadły na niedzielę, 08.08. Punktualnie o godzinie 15 na scenę przy Muzeum Bambrów Poznańskich weszły dwie postacie – Bamber oraz Krakus (przypomnijmy: ostatnie ich spotkanie odbyło się rok temu podczas Wesela bamberskiego), aby podsumować ostatní rok oraz zmierzyć się w potyczkach słownych. Dialog tych dwóch barwnych postaci przeplatany był muzyką ludową oraz konkursami, które wciągnęły publiczność do wspólnej zabawy. Do wygrania były nagrody rzeczowe oraz krakowskie obwarzanki, przywiezione do nas prosto ze stolicy małopolski.

O godzinie 16 Bamberki oraz Bambrzy wsiedli do tradycyjnych wozów zaprzężonych w konie. Rozpoczął się pochód korowodu – wozy a za nimi uczestnicy naszej imprezy ruszyli w stronę Starego Rynku. Tam, na schodach poznańskiego Ratusza powitali Bambrów rajcy miejscy. Odczytane zostało krótkie przemówienie i przypomniano historię sprzed blisko 300 laty, kiedy to bamberscy osadnicy przybyli do Poznania. Delegacja naszego Towarzystwa udała się pod pomnik Bamberki, aby uroczyście go udekorować. Pomnik ozdobiony wieńcem to tradycyjny symbol naszego święta. Bamberki i Bambrzy przechadzali się następnie dookoła Stargo Rynku, wzbudzając zaciekawienie i zachwyt obecnych tam osób.  Po tym miłym akcencie, korowód ruszył spowrotem w stronę naszego Muzeum.

Przy ul.Mostowej zespół Teofil z Katowic przygotowywał się już do występu na scenie. Następnym bowiem punktem programu był koncert oraz „śpiewanki poznańskie“. Nasz wodzirej z Krakowa żwawo zachęcał publiczność do zabawy, wymyślając różne gry i tańce. Śpiewaliśmy takže wspólnie z zespołem ludowe przyśpiewki (były rozdane śpiewniki). Wesoła zabawa trwała kolejną godzinę.
Na sam koniec przygotowaliśmy jeszcze jedną atrakcję. Osoby, które wygrały w naszej loterii, miały możliwość wybrania się wraz Bamberkami i Bambrami na wycieczkę BimbaBusem ulicami Poznania. Kolorowy autobus wyruszył spod Muzeum i przejechał dzielnicami miasta.

Na tym nasze święto dobiegło końca.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszytskim, którzy zaangażowali się w ogranizację naszego święta: członkom naszego stowarzyszenia, Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej Puenta, Miastu Poznań za dofinansowanie wydarzenia, Partnerom Święta: Muzeum Narodowemu w Poznaniu, Muzeum Etnograficznemu w Poznaniu, Wydawnictwu Miejskiemu Posnania, Estradzie Poznańskiej, Muzeum Narodowemu Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Pyry, BimbaBus Emotion, Ogrodowi Zawady 19, Lodziarni Wroniecka 17 a także patronom medialnym: telewizji WTK, Radiu Emaus, codziennypoznan.pl, kultura.poznan.pl.

Podziękowania należą się również wszystkim, którzy uczestnicyli w Święcie Bambrów i odwiedzili nasze wydarzenia!

Galeria zdjęć:
http://bambrzy.poznan.pl/node/273 - Piknik na Dębcu,
http://bambrzy.poznan.pl/node/274 - Świętowanie przy Muzeum, korowód
 

Strój bamberski

p w ś c p s n
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 

Sponsorzy: