Jesteś tutaj

Święto bamberskie

Towarzystwo Bambrów Poznańskich od chwili swego powstania podjęło inicjatywę wprowadzenia w życie kulturalne Poznania tradycji corocznego organizowania Święta Bamberskiego dla upamiętnienia rocznicy podpisania pierwszego kontraktu między miastem a przybyłymi z Bambergu osadnikami. Do tradycji Towarzystwa należy także coroczne organizowanie spotkań z okazji święta Wielkiej Nocy oraz Bożego Ciała.

Pierwszy kontrakt między miastem a przybyłymi z Bambergu osadnikami, według zachowanych dokumentów, nastąpił w dniu 1 sierpnia 1719 r. Święto upamiętniające to wydarzenie obchodzone jest każdego roku w sierpniu na Starym Rynku w Poznaniu, przy studzience z Bamberką. Uczestniczą w nim władze miasta Poznania, członkowie Towarzystwa, prasa, radio i telewizja, a także wielu mieszkańców Poznania i turystów. Od 1997 r. biorą w nim także udział goście z Bambergu.

Po powitaniu i przemówieniach, odczytywany jest fragment pierwszego kontraktu ze wsi Luboń, zawartego między miastem a osadnikami bamberskimi, po czym figurka Bamberki przybierana jest girlandą uplecioną z liści i biało-czerwonych kwiatów. W 2000 r. w czasie V Święta Bamberskiego po raz pierwszy została przyznana numerowana odznaka "Złotej Bamberki", odznaczenie dla osoby zasłużonej dla Towarzystwa.  "Złota Bamberka" jest przyznawana każdego roku w czasie Święta Bamberskiego.

Świętu towarzyszą różne atrakcje - organizowany jest kiermasz warzyw i owoców, można kupić chleb wiejski i szneki z glancem; można zjeść pyry z gzikiem, rumpuć czy też sznytkę chleba ze smoloszkiem i skrzyczkami. Odbywają się konkursy gwary poznańskiej, a także sztrykowania i heklowania, noszenia wody w węborkach zawieszonych na szuńdach, obierania i ucierania pyrek, strugania sztekla i gry w zośkę; dla dzieci konkursy rysunkowe, m.in. na najładniejszy rysunek bamberki czy też konia z bryczką. Dzieci mogą przejechać się bryczką po Starym Rynku. Święto umilają swą muzyką i śpiewem zespoły artystyczne, jak kapela podwórkowa "Nasza eka czyli ferajna z Łazarza", kapela Dudziarzy Wielkopolskich przy CK Zamek, zespół Rubato Jerzego Daberta czy orkiestra wojskowa z Poznania. Bamberki w strojach roboczych pomagają w sprzedaży warzyw, owoców, pieczywa oraz folderów o Bambrach, książki "Bambrzy" oraz zdjęć. Panie i dziewczynki w świątecznych strojach bamberskich zachwycają swym ubiorem i często pozują do fotografii. Tradycyjnie co roku rozdawane są wizytówki "Pamiątka ze Święta Bamberskiego".







Strój bamberski

p w ś c p s n
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 

Sponsorzy: