Jesteś tutaj

25. Jubileuszowe Święto Bamberskie już za nami!

25. Jubileuszowe Święto Bamberskie już za nami! Tym razem świętowanie odbyło się w formie inscenizacji tradycyjnego wesela bamberskiego.
Rozpoczęliśmy je od zmówin na dziedzińcu Muzeum Bambrów Poznańskich, podczas których spotkały się rodziny pochodzącego z Krakowa pana młodego oraz panny młodej – rodowitej Poznanianki i Bamberki. Panna młoda na scenie ubierała elementy odświętnego stroju. Było ich sporo – m.in. watówka, spódnik, kiszka, kornet – wszystkie były omawiane ze sceny. Pan młody równie pięknie prezentował się w tradycyjnym ubraniu męskim. Narzeczeni wraz z orszakiem przespacerowali po dziedzińcu Muzeum i pozowali do zdjęć.

Następnie przyszedł czas na uroczyste zaślubiny. Na ulicę Mostową podjechały bryczki oraz BimbaBus. Para młoda i goście pojechali prosto na Stary Rynek pod Ratusz. Tam już czekała na nich liczna grupa Poznaniaków oraz władze miasta. Przy akompaniamencie Orkiestry Miasta Poznania przy MPK przedstawiciele władz odczytały akt przybycia Bambrów do Poznania. Urzędnicy następnie udzielili ślubu młodej parze. Po tym wspaniałym wydarzeniu, małżonkowie, weselnicy i wszyscy goście ruszyli w stronę pomnika Bamberki. Udekorowano nasz symbol tradycyjnym wieńcem. Dodatkowo, z racji obecnej sytuacji, założono Bamberce maseczkę. Mimo upału wielu gości uczestniczyło w tym wydarzeniu.

Po udekorowaniu Bamberki przyszedł czas na przejażdżkę ulicami Poznania oraz mały piknik w Parku Bambrów Poznańskich przy ul. Orzechowej na Dębcu. Na miejscu w wesoły nastrój wprowadzał nas Zespół Muzyki Dawnej HUSKARL.

Posiliwszy się, małżonkowie wraz z orszakiem powrócili bryczkami i BimbaBusem pod Muzeum Bambrów Poznańskich. Tutaj czekał już na nich wodzirej, który zaprosił do wspólnej zabawy weselnej. Z powodu obecnych obostrzeń epidemicznych trzeba było utrzymywać dystans, ale udało się przeprowadzić kilka weselnych zabaw. W rytm piosenek w wykonaniu zespołu Teofil z Katowic odbyły się oczepiny a panna młoda  zamiast kornetu założyła złoty czepiec, przynależny mężatkom. Pan młody otrzymał od nestora rodu tradycyjny sierp, który miał przynieść młodym szczęście w gospodarstwie. Przybyli goście mieli także okazję sprawdzić swoją wiedzę z zakresu gwary poznańskiej, biorąc udział w naszym konkursie z nagrodami. Wesoła zabawa trwała ze dwie godziny.

Pod wieczór przyszedł czas na kolejny, ostatni już, punkt naszego programu – występ zespołu Provinz Posen. Zespół zaprezentował ciekawe interpretacje utworów ludowych w formie muzyki elektronicznej. Zabawa trwała do późnego wieczora.

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować przybyłym gościom, młodej parze, zespołom raz wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację naszego święta! Mamy nadzieję, że wesele bamberskie zostanie na długo w Waszej pamięci!

Galeria zdjęć: http://www.bambrzy.poznan.pl/node/256
 
 

Strój bamberski

p w ś c p s n
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 

Sponsorzy: